Edycja dachu

Kształt dachu możemy modyfikować wybierając jego narożniki i przeciągając w dowolne miejsce. Ta forma edycji jest niezwykle prosta i intuicyjna, ale nie jest najdokładniejsza, dlatego warto się na nią decydować kiedy mamy do dyspozycji Podkład [hiperlink do funkcji podkład]. Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak wykorzystać podkład w formacie PDF  do projektowania instalacji pv kliknij TUTAJ.

Aby zmienić krawędź… należy kliknąć ppm krawędź która powinna być najniżej i równolegle do ziemi i kliknąć lpm  „Segment podstawowy…”. 

Aby podzielić krawędź np. na dwie części należy przy wciśniętym klawiszu ctr przysunąć kursor do wybranej krawędzi, aby zatwierdzić podział wystarczy kliknąć lpm. Dodany punkt ma właściwości narożników, dlatego po kliknięciu lpm możemy przesuwać go wg potrzeby.

Podobnie do narożników „węzłów” zachowują się całe krawędzie. Aby przesunąć krawędź należy wskazać ją lpm, następnie jeżeli się podświetli na czerwono, trzeba kliknąć w nią lpm i trzymając wciśnięty przycisk przesunąć krawędź w wybrane miejsce.  Uwaga! Pamiętaj, że przesuwając krawędź wpływasz na jej węzły, a tym samym na połączone z nią krawędzie.

Inną możliwością edycji krawędzi jest jej zaokrąglenie. Aby zaokrąglić krawędź należy wskazać kursorem w pobliże środka krawędzi, kursor powinien zmienić wtedy swój kształt na identyczny co przy wskazywaniu narożnik, następnie należy kliknąć lpm i przesunąć kursor, żeby krawędź uzyskała wymagany kształt, edycję krawędzi należy zakończyć kliknięciem lpm.